از غم تا جنونی هولناک در انروا – قسمت اول

1-Wild Strawberries 1957

Director : ingmar Bergman

برگمان در این فیلم سوالاتی را مطرح می‌کند که انسان را به فکر وا می‌دارد. ویکتور شوستروم نقش دکتر ازاک را بازی می‌کند. پروفسور ۷۸ ساله‌ای که همسرش مرده و قرار است برای دریافت جایزه‌اش مسیر طولانی را طی کند. در طول این سفر او مجبور به رویارویی با کابوس‌ها و خاطرات خوشی می‌شود که نشات گرفته از روابط انسانی گذشته است. زمانی که او با افرادی دیدار می‌کند که مستقیما با غم او در ارتباط هستند، شدت این افکار بیشتر می‌شود.

2- Red Desert – 1964

Director : Michelangelo Antinioni

در این فیلم‌ شاهد تلاش تاسف‌برانگیز یک زن(مونیکا ویتی) برای مبارزه با بیگانگی و آشفتگی ذهنی هستیم. آنتونیونی با استفاده استادانه از رنگها، از نظر بصری فضایی عالی و احساسی به وجود می‌آورد تا از طریق آن غمِ روانی شخصیت اصلی فیلم خود را انتقال دهد.

3- Respulsion – 1965

Director : Roman Polansk

داستان این فیلم را که نقش اصلی آن را کاترین دنو بازی می‌کند در مورد زن جوانی(کارول) است که پس از تنها ماندن در آپارتمان خواهرش، به سمت جنون کشیده می‌شود. انزجار اولین قسمت از سه گانه آپارتمان رومن پولانسکی است. این فیلم داستان یک سرکوبی جنسی، انزوا و ترس در فضاهای بسته و یک دستاورد ناراحت‌کننده و آزاردهنده است.

4- Le Samuraï – 1967

Director : Jean Pierre Melville

این فیلم مثالی عالی از سینمای مینیمال به بهترین شکل ممکن است. آلن دلون نقش شخصیت اصلی را بازی می‌کند که عملا آرامش و خونسردی در تمام وجود او موج می‌زند. نتیجه این نوع شخصیت‌پردازی، ترکیبی از برتری شیک و تعلیقی گیراست تا سامورایی به اثری ظریف، گیرا، جذب‌کننده و موفق تبدیل شود.

5- Silent Running – 1972

Director : Douglas Trumbull

بروس درن در این فیلم بازی قدرتمندی را در نقش فریمن لاول از خود به جای می‌گذارد. فردی بیگانه در بین خدمه یک کشتی فضایی که وظیفه این سفینه برگرداندن زندگی گیاهی به حالت اول است. در این بین لاول تنها کسی است که در قبال وظیفه‌ای که بر عهده دارد، احساس توجه و مسئولیت می‌کند و نسبت به آن احساس نشان می‌دهد. فیلم Silent Running یک فیلم تلخ و تفکر برانگیز است و بی‌شک یک اثر کاملا متفاوت در ژانر علمی-تخیلی به شمار می‌آید.